Long Island College Commitments

A look at which colleges Long Island high school senior athletes have signed national letters of intent and/or made verbal commitments to play. Use the dropdown menus below to explore the various categories. A verbal commitment becomes official when the student signs a letter of intent during or after designated signing periods.

>> Click here to submit your information

high school

sport

college

conference

class

Clear Search
full name high school sport college class conference division state
full name Abdul-Malik Abubacar high school Brentwood sport Track and field college Stony Brook class 2017 conference America East division Division I state New York
full name Antonio Aguilar high school Hicksville sport Track and field college Stony Brook class 2018 conference America East division Division I state New York
full name Jaden Antione high school Holy Trinity sport Track and field college St. Francis class 2018 conference NEC division Division I state New York
full name John Antonelli high school Syosset sport Track and field college Geneseo class 2017 conference SUNYAC division Division III state New York
full name Troy Benson high school Plainview JFK sport Track and field college LIU Post class 2017 conference East Coast division Division II state New York
full name Tianna Biscone high school Garden City sport Track and field college Colgate class 2017 conference Patriot division Division I state New York
full name Ellen Byrnes high school Sacred Heart sport Track and field college Penn class 2018 conference Ivy division Division I state Pennsylvania
full name Kevin Cetin high school Massapequa sport Track and field college UConn class 2018 conference American division Division I state Connecticut
full name Nick Cipolla high school Smithtown West sport Track and field college Stony Brook class 2018 conference America East division Division I state New York
full name Kevin Clyne high school Massapequa sport Track and field college New Haven class 2017 conference Northeast-10 division Division II state Connecticut
full name Nicholas Crociata high school Hauppauge sport Track and field college Lehigh class 2018 conference Patriot division Division I state Pennsylvania
full name Brittany Curtin high school Connetquot sport Track and field college Lehigh class 2017 conference Patriot division Division I state Pennsylvania
full name Tyler William Dingle high school Holy Trinity sport Track and field college Saint Louis class 2017 conference Atlantic 10 division Division I state Missouri
full name Tara Donahue high school Island Trees sport Track and field college NYIT class 2018 conference East Coast division Division II state New York
full name Tara Donahue high school Island Trees sport Track and field college NYIT class 2018 conference East Coast division Division II state New York
full name Jade Dyer-Kennedy high school Hauppauge sport Track and field college Fordham class 2018 conference Atlantic 10 division Division I state New York
full name Jyles Etienne high school Stony Brook sport Track and field college Indiana class 2017 conference Big Ten division Division I state Indiana
full name Robert Ferrara high school Massapequa sport Track and field college Brockport class 2017 conference SUNYAC division Division III state New York
full name Joseph Galante high school Massapequa sport Track and field college SUNY Farmingdale class 2018 conference Skyline division Division III state New York
full name Mason Gatewood high school St. Anthony's sport Track and field college UPenn class 2018 conference Ivy division Division I state Pennsylvania
full name Zachary Hicks high school Patchogue-Medford sport Track and field college Stony Brook class 2018 conference America East division Division I state New York
full name Kelly Iocca high school Connetquot sport Track and field college Rhode Island class 2017 conference Atlantic 10 division Division I state Rhode Island
full name Brittany Jenkofsky high school Island Trees sport Track and field college LIU Post class 2017 conference East Coast division Division II state New York
full name Asia Jinks high school Uniondale sport Track and field college Albany class 2017 conference America East division Division I state New York
full name Olivia Kneski high school Mercy sport Track and field college Sacred Heart class 2018 conference NEC division Division I state Connecticut
full name Sofia Lagana high school St. Anthony's sport Track and field college Wake Forest class 2018 conference ACC division Division I state North Carolina
full name Samantha Law high school Great Neck North sport Track and field college Cornell class 2018 conference Ivy division Division I state New York
full name Anthony Maffucci high school Bellmore JFK sport Track and field college Adelphi class 2017 conference Northeast-10 division Division II state New York
full name Amanda McNelis high school Commack sport Track and field college Villanova class 2017 conference Big East division Division I state Pennsylvania
full name Sade Meeks high school North Babylon sport Track and field college Jacksonville class 2017 conference Atlantic Sun division Division I state Florida
full name Brendan Murphy high school Miller Place sport Track and field college Geneseo class 2017 conference SUNYAC division Division III state New York
full name Marissa Murphy high school Island Trees sport Track and field college Dominican class 2018 conference CACC division Division II state New York
full name Bryan Nicholson high school Long Island Lutheran sport Track and field college Albany class 2017 conference America East division Division I state New York
full name Christopher Putnam high school Massapequa sport Track and field college Monmouth class 2017 conference NEC division Division I state New Jersey
full name Matthew Ronan high school Massapequa sport Track and field college Marist class 2017 conference MAAC division Division I state New York
full name Matthew Rose high school Shoreham-Wading River sport Track and field college Adelphi class 2018 conference Northeast-10 division Division II state New York
full name Joe Ryan high school Massapequa sport Track and field college Iowa State class 2018 conference Big 12 division Division I state Iowa
full name Julia Schneider high school St. Anthony's sport Track and field college St. Bonaventure class 2018 conference Atlantic 10 division Division I state New York
full name Kelsey Shapiro high school Longwood sport Track and field college Buffalo class 2018 conference Mid-American division Division I state New York
full name Reilly Siebert high school Syosset sport Track and field college Villanova class 2018 conference Big East division Division I state Pennsylvania
full name Colm Smith high school Massapequa sport Track and field college Elizabethtown class 2018 conference Middle Atlantic division Division III state Pennsylvania
full name Aiden Smyth high school Whitman sport Track and field college Stony Brook class 2018 conference America East division Division I state New York
full name Stephan Urli high school Massapequa sport Track and field college Maine class 2017 conference America East division Division I state Maine
full name Steve Urli high school Massapequa sport Track and field college Maine class 2017 conference America East division Division I state Maine
full name Kevin Van Vorst high school Massapequa sport Track and field college Cornell class 2017 conference Ivy division Division I state New York
full name Trevor Wilkins high school Floyd sport Track and field college Adelphi class 2017 conference Northeast-10 division Division II state New York
full name Sean Wissman high school Massapequa sport Track and field college UMBC class 2018 conference America East division Division I state Maryland
full name Catherine Zamroz high school Island Trees sport Track and field college Cortland class 2017 conference SUNYAC division Division III state New York

Please choose a filter above to display results or

DISPLAY ALL

No results for your selection

RESET
BACK TO TOP